Իրազեկման արշավ՝ «Պահպանենք մեր արոտը՝ ապահովենք մեր երեխաների ապագան»
Հունիսի 12-ին, 2020թվ., Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզերի 12 խոշորացված համայնքները մեկնարկեցին արոտի կայուն կառավարման առավելությունների վերաբերյալ իրազեկման արշավ՝ «Պահպանենք մեր արոտը՝ ապահովենք մեր երեխաների ապագան» կարգախոսով:
Իրազեկման արշավը իրականացվում է «Անասնապահության զարգացում Հայաստանի հարավում» ծրագրի աջակցությամբ, որն իրագործվում է «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» հասարակական կազմակերպության կողմից՝ «Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության» ֆինանսավորմամբ:
Արշավի նպատակն է բնակչության շրջանում ձևավորել բնական ռեսուրսների, մասնավորապես՝ արոտի ողջամիտ ու անվտանգ օգտագործման և շրջակա միջավայրի պահպանության մշակույթ: Ինչն իր հերթին կնպաստի արոտի կայուն կառավարման սկզբունքների կիրառմանն ու արոտօգտագործման արդյունավետ կազմակերպմանը, կնվազեցնի տարերային անասնապահության բացասական ազդեցությունն արոտային էկոհամակարգերի վրա և անասնապահության արտադրողականության ավելացմամբ՝ կխթանի տնային տնտեսությունների եկամուտների աճը:
Արշավի ընթացքում նախատեսվում են նաև հատուկ միջոցառումներ երեխաների համար՝ բարձրացնելու նրանց հետաքրքրվածությունն ու գիտելիքների մակարդակն արոտների պահպանման կարևորության վերաբերյալ, ինչպես նաև սերմանելու պատասխանատվության զգացում շրջակա միջավայրի հանդեպ:
Արշավը կշարունակվի մինչև օգոստոս ամիս և կիրականացվի հիմնականում առցանց՝ կայքերի, սոցիալական հարթակների և ԶԼՄ-ների միջոցով:

Home / News / Preserve the pasture, protect the future of our children
On June 12, 2020,  12 enlarged communities of Syunik and Vayots Dzor marzes launched an awareness-raising campaign  under the slogan "Let's preserve our pasture to protect the future of our children" on the benefits of sustainable pasture management. The awareness-raising campaign is organized in frames of "Livestock Development in the South of Armenia" project implemented by Strategic Development Agency NGO (SDA) and funded by the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC).
This campaign aims to create the culture of environmental protection, reasonable and safe use of natural resources, in particular the pastures among the local population. This, in turn, will contribute to the implementation of sustainable pasture management principles and the efficient organization of pasture use, will reduce the negative impact of hectic livestock farming on pasture ecosystems, and will increase farmers’ income through the improved livestock productivity.
During the campaign, special events are planned for children to increase their interest and level of knowledge about the need to preserve pastures, as well as to promote the sense of responsibility for the environment.
The campaign will continue until mid-August and will be conducted mainly online, through websites, social media platforms, and public media.