«Ոչխարների Խուզման Փառատոն-2019»
Հունիսի 8-ին Սյունիքի մարզի Տաթև համայնքի Խոտ բնակավայրում գտնվող Սյունիքի Անասնաշուկայի տարածքում անցկացվեց Ոչխարների խուզման հինգերորդ փառատոնը։ Փառատոնը կազմակերպել էր «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ն՝ Շվեյցարիայի Զարգացման և Համագործակցության Գործակալության (ՇԶՀԳ) կողմից։Փառատոնի նպատակն է առավել ճանաչելի դարձնել Վայոց Ձորի և Սյունիքի ավանդույթներն ու մշակույթը, մարզերի տեղական արտադրանքը, ինչպես նաև նպաստել տարածաշրջանում զբոսաշրջության զարգացմանը: Ընդհանուր առմամբ, փառատոնին մասնակցել է 2500 մարդ Սյունիքի, Վայոց Ձորի և այլ մարզերից, Երևանից, ինչպես նաև արտասահմանից ժամանած բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ:
Այս տարի, համեմատած նախորդ տարիների, ընդլայնվել է փառատոնի աշխարհագրությունը թե՛ մասնակից համայնքների և թե՛ արտադրողների առումով: Սյունիքից և Վայոց Ձորից բացի ներկայացված է եղել նաև Շիրակի մարզը: Ոչխարների խուզման մրցույթին այս տարի մասնակցել են 16 խուզ անողներ Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Շիրակի, Գեղարքունիքի և Տավուշի մարզերից: Հաղթող է ճանաչվել Զաքարյան Էդգարը Շաքի բնակավայրից:
Փառատոնին ներկա էին մի շարք պետական պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ ՀՀ Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանը, ՀՀ Սյունիքի մարզի Տաթևի համայնքի ղեկավար՝ Մուրադ Սիմոնյանը և Սննդի անվտանգության պետական տեսչության Ղեկավարի տեղակալ էդգար Ճաղարյանը, ինչպես նաև Հայաստանում Շվեյցարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. պարոն՝ Ստեֆանո Լազզարոտտոն:
Փառատոնն այս տարի ընդգրկում էր ոչխարների խուզման մրցույթ 4 փուլով, Նոր Զելանդիայից հրավիրված խուզ անողի ցուցադրական խուզում, ազգային կենդանի երաժշտություն, պար, լարախաղաց, ցուցահանդես-վաճառք, որտեղ իրենց արտադրանքը ներկայացրեցին Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Շիրակի մարզերի համայնքների արտադրողները:

Home / News / “Sheep Shearing Festival-2019”
“Sheep Shearing Festival” took place in the area of Syunik Animal Market of Khot rural settlement of Tatev Community of Syunik marz on June 8. The Festival was organized by “Strategic Development Agency” NGO with financial support from Swiss Agency for Cooperation and Development (SDC).The main purpose of the event is to promote local products, traditions and culture of Vayots Dzor and Syunik regions of Armenia, as well as to develop rural tourism. Overall, around 2500 people from Syunik, Vayots Dzor and other marzes, Yerevan, as well as travelers from abroad attended the event.
As compared to the previous years, the geography of the event expanded this year both in terms of participating communities, as well as producers. In addition to Syunik and Vayots Dzor, Tavush, Shirak, Lori and Gegharkunik marzes were also represented. This year, 16 shearers from Syunik,mVayots Dzor, Shirak, Gegharkunik and Tavush marzes competed in the sheep shearing contest. This year Edgar Zakaryan from Shaki took the first place in the competition.
The Festival was also attended by a number of state officials,  including  governor of Syunik province Hunan Poghosyan,  Head of  Tatev community Murad Simonyan, The State Service for Food Safety of MoA of RA  Deputy head   Edgar Tshagharyan. As well as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Switzerland to Armenia H.E. Mr. Stefano Lazzarotto. stated in his opening speech that “Stefano Lazzarotto highlighted  the importance of holding such events, noting that they contribute to the development of the region.”
The Festival included a sheep shearing contest, a master class done  by the invited experienced shearer from New Zealand, live national music and dances, a rope walker, an exhibition-fair, where producers from communities of Syunik, Vayots Dzor and Shirak marzes presented their products. The guests of the Festival had access to Food Court and tasting of traditional Armenian dishes.