Սյունիքի Անասնաշուկան պաշտոնապես բացվեց
2015թ-ի մայիսի 16-ին տեղի ունեցավ Սյունիքի Անասնաշուկայի Բացման արարողությունը, որը գտնվում է Խոտ գյուղի մոտ, Տաթևի վանք տանող ճանապարհին:
Անասնաշուկայի հիմնադրումը նախաձեռնվել էր “Սյունիքի մարզում անասնապահության զարգացման” ծրագրի շրջանակներում` խթանելու խոշոր եղջերավոր կենդանիների առևտրին Սյունիքի և Վայող Ձորի մարզերում: Անասնաշուկայի նպատակն էˋ կենտրոնացնել տարբեր գնորդների և վաճառողների/ֆերմերների մեկ ընդհանուր վաճառակետում և ստեղծել կողմերի համար հարմար պայմաններ կենդանի անասունների առքուվաճառքի գործարքներում:
Սյունիքի Անասնաշուկայի Բացման արարողությանը ներկա էին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ` Շվեյցարիայի դեսպան պրն. Լուկաս Գասերը, Տարաշքային կառավարման և Արտակարգ իրավիճակների փոխնախարար պրն.Վաչե Տերտերյանը, Սյունիքի մարզպետ պրն. Սուրիկ Խաչատրյանը, Գորիսի քաղաքապետ պրն. Վաչագան Ադունցը և այլ պաշտոնատար անձինք, ֆերմերներ և տեղական և միջազգային տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Միջոցառումը սկսվեց բացման խոսքերով և կարմիր ժապավենի կտրելով: Պաշտոնական մասից հետո տեղի ունեցավ շրջայց և մասնակիցները հնարավորություն ունեցան տեսնել շինության վարչական մասը, ագրովաճառակետը, ֆերման:
Միջոցառման ավարտին մասնակիցները համտեսեցին հայկական ավանդական ուտեստներ Անասնաշուկայի Հացենի պանդոկում և վայելեցին Տաթևի Վանքի երգչախմբի անկրկնելի ելույթը:

"Syunik Animal Market" officially opened
On 16 May, 2015 official Opening Ceremony of the Syunik Animal Market (near Khot village, on the road to Tatev monastery) took place.
Establishment of the Animal Market was initiated under the “Livestock Development in the Syunik Marz” Project to stimulate the cattle trade in Syunik and Vayots Dsor regions through development of a stably functioning animal market/fair, which will allow to bring various buyers and sellers/farmers into one organized marketplace and create opportunitiesfor the farmers to purchase and sale animals in one organized market place which has all favorable conditions for commercial transactions.
High ranking guests, such as His Excellency the Ambassador of Switzerland Mr. Lukas Gasser, the First Deputy Minister of Territorial Administration and Emergency Situations Mr. Vache Terteryan, the Governor of Syunik region Mr. Surik Khachatryan, the head of Goris City Mr. Vachagan Adunts, other officials, farmers and representatives of different local and international organizations were present at the opening ceremony.
The event was launched with an opening speeches and red ribbon cutting ceremony. After the official part a tour was organized and the participants had an opportunity to see the administrative building, the agro-trade center, the farm. At the end of the Ceremony the participants tasted Armenian traditional dishes at the catering area of the Animal Market and enjoyed the wonderful performance of Tatev Monastery Choir.